Teacher is a leader, not a boss!
A tegnapi YouTube-os ismertető lezárásaként Alex néhány videós aranyszabállyal kezdte a mai délelőttöt. Originális ötletek persze nem hangzottak el, hiszen az, hogy csak jó minőségű eszközökkel érdemes dolgozni, és az sem árt, ha a készülék akkumulátora kellően fel van töltve, ugyan valóban hasznos tanács, de az IKT világában kicsit is otthonosan mozgó emberek számára valószínűleg nem új információ. A "Teacher is a leader, not a boss!" mondatával viszont sok szakmabelinek adott fontos eligazítást.
Ezt követően az Edmodo nevű programot mutatta be a részvevőknek. Ez egy nagyon biztonságos, kifejezetten iskolai célokra megalkotott közösségi hálózat, azaz egyfajta virtuális osztályterem, amit tanárok, diákok és szülők is használhatnak. Bizonyos funkcióit tekintve kicsit hasonlít a Facebook-hoz, azzal az alapvető különbséggel, hogy a tagok csak az osztályon, csoporton belül kommunikálhatnak egymással.
A csoportokat (osztályokat) és alcsoportokat a tanárok hozhatják létre. Üzeneteket, tananyagot, képeket, házi feladatokat, teszteket küldhetnek a diákoknak, de alkalmas például akár egy gyors közvélemény-kutatás vagy szavazás lebonyolítására is. Segítségével könnyedén ellenőrizhetők és értékelhetők a tanulói tevékenységek.
A tanárok szakmai csoportokat is létrehozhatnak, egymással is tarthatják a kapcsolatot a segítségével. Egyfajta virtuális ötletbörzeként módszereket, szemléltető eszközöket, óravázlatokat, stb. cserélhetnek egymás között.
Azt, hogy a munkámban mire is tudom majd igazán használni az oldalt, alaposabb ismerkedés és sok-sok próbálgatás után fog kiderülni. Első ránézésre nem rossz! Sőt!
A nap további részében a gondolattérkép készítő alkalmazások (mind maps) egyikével, a Coggle-lel ismerkedtünk meg. Az elméleti bevezetőben összegyűjtöttük azokat a pedagógiai előnyöket, amelyek a gondolattérképek használatából származhatnak, kiemelve közülük, hogy
- kiválóan vizualizálja az adott témát vagy megoldandó problémát,
- egyben látható a komplex információhalmaz,
- könnyedén kibonthatók az apró részletek is,
- átláthatóvá teszi a célokat, ötleteket és a tennivalókat.
A számos gondolattérkép applikáció közül az emeli ki számomra a Coggle-t, hogy web alapú, tehát bárhol, bármikor használható.
A felülete jól áttekinthető, a használata pedig roppant egyszerű. A kibontandó témákba és altémákba gyakorlatilag beilleszthetünk bármit: szöveget, képet, videót, hiperhivatkozást, majd ezt követően színekkel, a betűk vagy a beszúrt képek méretezésével igazán látványossá tehetjük gondolattérképünket. Ötleteinknek csak a képzeletünk szabhat határt. A térkép szerkesztésébe is bárkit bevonhatunk, az elkészült munkát pedig egyszerűen megoszthatjuk. Így ni... (természetesen ez csak az az általam kreált tesztoldal, amin az app használatát próbálgattam).